مراجعه 143 هزار دستگاه خودرو در آبان ماه به مراکز معاینه فنی شهر تهران 1398/9/6

image
سرپرست ستاد معاینه فنی از تشدید کنترل وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در مناطق دارای شرایط بحرانی آلودگی هوا خبر داد
به گزارش روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، مهندس حسین مقدم، سرپرست این ستاد در خصوص وضعیت مراجعات به مراکز معاینه فنی شهر تهران اظهار داشت: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه یک میلیون و یکصد هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته این درصد از مراجعات کاهش اندکی داشته است.
براساس آمار 62 درصد از خودروها در مراجعه اول موفق به اخذ معاینه فنی و 38 درصد از آن‌ها به علت نقص فنی در مراجعات بعدی معاینه فنی دریافت نموده‌اند. در آبان ماه میزان مراجعات کل 143 هزار دستگاه خودرو بوده و آلایندگی گازهای خروجی 21 هزار دستگاه خودرو شناسایی و رفع ایراد شده است.
وی در خصوص فعالیت اکیپ‌های تست کنارجاده‌ای با مشارکت پلیس راهور افزود: در حال حاضر با عنایت به تشدید آلودگی هوا، اکیپ‌های تست کنار جاده‌ای در مناطقی که دارای آلودگی بیشتری هستند مستقر شده است.
براساس آمار از ابتدای سال تاکنون 1504 دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته که 89 درصد دارای معاینه فنی و 11 درصد فاقد معاینه فنی بوده‌اند. همچنین پس از آزمون مجدد آلایندگی کلیه خودروها 22 درصد در آزمون آلایندگی مردود شده‌اند.
شایان ذکر است امسال در این طرح که با هدف پایش مضاعف وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در سطح شهر با مشارکت پلیس از ابتدای شروع مرحله دوم طرح کاهش انجام می‌شود، معاینه فنی 253 دستگاه خودرو ابطال و جهت 404 دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شده است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد درصد بالایی از ذرات ریز معلق کمتر از 2.5 میکرون مربوط به آلایندگی خودروهای سنگین دیزل است.
وی در خصوص سن معافیت از معاینه فنی اظهار داشت: بیشتر تماس شهروندان با سامانه پاسخگوی این ستاد 96006000 مربوط به سن خودروهای مشمول معاینه فنی است. در حال حاضر سن معافیت خودروهای نو از معاینه فنی طبق قانون هوای پاک مجلس شورای اسلامی 4 سال است. بر همین اساس با لحاظ سال و ماه تولید، خودروهای تولید داخل 1393 و ماقبل و خودروهای وارداتی 2014 و ماقبل و خودروهای عمومی 1396 و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند واین خودروها درصورت نداشتن معاینه فنی و تردد در شهر روزانه مبلغ 50 هزار تومان به صورت مکانیزه توسط دوربین جریمه خواهند شد.
مقدم در خصوص نحوه اطلاع از ساعت کاری مراکز و آخرین موقعیت استقرار واحدهای سیار معاینه فنی گفت: شهروندان می‌توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری و آدرس مراکز، مدت انتظار و طول صف در مراکز، استفاده از سامانه نوبت‌دهی آنلاین جهت مراجعه با تعیین وقت قبلی و آخرین اخبار و اطلاعیه‌های این مجموعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران inspection.tehran.ir مراجعه نمایند
print
rating
  نظرات