مکان نما  >>   صفحه اصلی  /  آرشیو اخبار  /  مشروح خبر
کمينه مشروح خبر
1396/5/3
   
  تبادل تجربیات موفق؛ گام اساسی در اجرای طرح جامع دوچرخه سواری برای شهرتهران
   
   

دومین کارگاه تخصصی تدوین کلیات طرح جامع دوچرخه شهرتهران باحضورسفیرکشورهلندومعاون حمل ونقل وترافیک درحالی به کارخودپایان دادکه دیدگاههای نوینی ازکمپین های موفق شهرهلند وهندموردهم اندیشی؛بررسی وتبادل تجربیات قررارگرفت.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک از این مراسم که در هتل المپیک برگزار شد با مقدمه وخیر مقدم دکترحسینی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا و پخش کلیپ کار خود را آغاز کرد و برای حاضران کلیپ" قلب تهران" و "سیتیر را میشود زندگی کرد" . تصاویری از سنگفرش شدن این خیابان و بازار تهران،کالسکه ها و المانهای شهری موجود دراین معابر، بافت تاریخی و نوستالژیک شهرتهران در محدوده مرکز پخش شد که بسیار مورد استقبال میهمانان حاضر در نشست قرارگرفت.

مهندس منصور نویریان قایم مقام سازمان ترافیک خلاصهایی از آنچه که طی سلسله نشستهای کارگاهی دو روزه مطرح بود را ارائه و گفت:"این فرصت تکرارناشدنی طراحی نقشه بزرگ برای دوچرخه سواری درتهران است. "

 

* دوچرخه؛مطمئن ترین وسیله دستیابی به هوای پاک، پاکیزگی و سلامت شهروندان

معاون شهردار درحوزه حمل و نقل ترافیک ضمن  ابراز خرسندی وتشکر از فراهم شدن این فرصت دوسویه برگزاری نشست را نشان ا ز اراده و عزم جدی مجموعه حمل و نقل تمام مشکلات برای تحقق برنامه های ویژه دوچرخه سواری درسطح شهر تهران گفت: کمپین موفق شهرهای حاضر تجربیات زیادی را در طراحی مسیر دوچرخه باخود داشته که نشان دهنده این است که دوچرخه مطمئن ترین راه برای دستیابی به هوای پاک؛ پاکیزگی و سلامت شهروندان متناسب با اهداف میباشد.

 

دکترحسینی با اشاره به پراهمیت بودن نقش دوچرخه درکنترل ترافیک شهر تهران یادآور شد: باتوجه به اینکه موتورسیکلتها سهم زیادی در آلودگیهای هوای تهران درکنارخودروها دارند بنابراین باید بایک سیاست گذاری وآموزش وتغییر فرهنگ چگونگی استفاده از دوچرخه؛ اولویت رابه دوچرخه هابدهیم و بتوانیم دوچرخه ها را بعنوان جایگزین انتخاب کنیم.

معاون شهردار اضافه کرد: پیشنهاد اولیه مد نظرما این است که در ابتدای طرح از قلب تهران و محدوده بازار درمنطقه ۱۲ انتخاب و پیاده سازی کنیم و با استفاده از همراه  شهروندان ، توریستها وظرفیتهای بخش خصوصی طرح دوچرخه سواری درتهران پیاده سازی کنیم.

 

دکترحسینی پیشنهاد حل مشکلات دوچرخه سواری را پلیس دوچرخه عنوان کرد و افزود: یکی از مشکلاتی که موتورسیکلت سواران به جای دوچرخه سواران استفاده میکنند نقشه راه طراحی شده دوچرخه است و برای حل این مشکل و نظم بخشی بیشترکار اجرای طرح پلیس دوچرخه برای محلهای نزدیک، مسیرها و معابر یک طرفه و محل تردد عابران مورد استفاده قرار خواهدگرفت.

معاون شهردار برگزاری کارگاه ها و تدوین کلیات طراحی دوچرخه سواری را شروع دو مقدمه ای برای کار بزرگ دانست وگفت ما                طرح های مان هنوزکامل نشده و نیازمند مطلعات گسترده تر با ابعاد وسیعتر از انتقال تجربیات ارزنده برای اجرای موفق این کار میباشد.

 

* افزایش روحیه زندگی در افراد با دوچرخه سواری روزانه

سفیرهلند در ایران که درحمایت شرکت ها  و افراد موفق کشورش برای معرفی طرحها وکمپین های دوچرخه سواری در نشست اختتامیه طرح جامع شهر تهران به همراه دخترش شرکت کرده بود  و از نگرش متفاوت استفاده از دوچرخه در هلند صحبت کرد و با اشاره به اینکه دوچرخه برای مردم هلند بسیار پراهمیت است ازاقبال عمومی شهروندان کشورش سخن گفت . او معتقد با حالتی متعجب ازتجربه خوددرای از این که مردم در ایران استقبال چندان یا از دوچرخه نداشته یا ندارندگفت: من در تمام ایامی که درکشورم  بودم یا میروم برای جابجایی ام از دوچرخه استفاده میکنم و از این بابت لذت میبرم و خوشحال میشوم ولی در زمان هایی که در ایران هستم یکی از مهمترین مسایلی که مر ا ناراحت میکند این که مدام از خودرو  برای تردد استفاده میکنیم و امکان استفاده از دوچرخه فراهم نیست.

وی حتی میزان استفاده مردم ا زدوچرخه درشهرهای مختلف را متفاوت عنوان کردکه در مسافرت خود به شهرهای ایران دیده و افزود: دیدگاه های مختلف بین مردم برای استفاده دوچرخه وجود داردو مردم مشهدگویا بیشترین استفاده را در سفرهای درون شهری دارند چون درسطح شهرتردد دوچرخه بیشتر به چشم میخورد.

 

سوزان توکدوی از این که درتهران برگزاری این نشست را برداشتن گامی مثبت برای تصمیم گیری کلان در خصوص اجرای نقشه و برنامه دوچرخه سواری دانست وگفت:

دوچرخه سواری تنها کمک برای محیط زیست نیست بلکه دوچرخه و رکاب زدن برای فیزیک بدن و بالا بردن روحیه افراد بسیار مهم و ضروری است که مردم هلند این موضوع را خیلی خوب لمس کرده اند.

سفیرهلندکه ازدیدن فیلم کلیپ قلب تهرا ن مشعوف بود درباره پتانسیل منطقه ۱۲ که دکترحسینی اشاره کردگفت: انتخاب محلی که تردد بالای مردم و توریست ها ر ا برای خرید های خود دارند میتواندگام مثبت و موثر در اجرای طرح کلان دوچرخه سواری تهران بشود.

 

درادامه این مراسم ضمن اهدای هدایای سنتی از صنایع دستی کشور به فعالان موفق دوچرخه سواری مدعو وسفیر هلند دودستگاه دوچرخه برقی نیز به همکاران دوچرخه سوار شاغل معاونت حمل و نقل و ترافیک اهدا شد. همچنین از نفرات شرکت کننده درکارگاهها و تلاشگران راه اندازی این طرح نیز تقدیر و تشکر بعمل آمد.

درپایان درمحوطه بیرونی هتل المپیک سفیر  هلند و حاضران  ازنحوه کارآیی دوچرخه برقی مطلع شده و با سوار شدن و دور زدن برآن حس وحال خوبی را ثبت کردند./

  نظرات