مکان نما  >>   صفحه اصلی - backup950414  /  صفحه اصلی قدیم  /  خدمات
کمينه خدمات
 
نقشه محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد تهران
(اندازه بزرگتر)
زمان اعمال طرح ترافیک محدوده طرح ترافیک : روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 الی 19 محدوده زوج یا فرد : روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 الی 19

 

ترافیک و آلودگی از مشکلات مهم شهرهای بزرگ جهان است که برای کاهش آن‌ها در اغلب شهرها، محدودیت‌هایی برای تردد خودروها در مراکز شهرها اعمال می‌شود. 
در شهر تهران نیز از سال ۱۳۵۸ طرح ترافیک اجرا شد که با انجام چندین بار تغییر همچنان در حال اجراست. این طرح دارای ایرادات فراوان بوده و در طول ۴ دهه گذشته نتوانسته است به اهداف خود دست یابد.
 موضوع تغییر طرح ترافیک از سال‌ها پیش در شهرداری تهران مطرح‌شده و ایرادات آن برای مدیران شهری روشن بوده اما اراده جدی برای تغییر آن وجود نداشته است.
 دلیل عمده استمرار اجرای این طرح، مقاومت و مخالفت نهادها و اقشار دارای امتیازات ویژه تردد بوده است.
 ازجمله اشکالات مهم این طرح، تبعیض قائل شدن بین شهروندان و تخصیص ناعادلانه و بی‌ضابطه سهمیه و مجوز به برخی نهادهای دولتی، عمومی و اقشار خاص بوده است. 
در دوره جدید مدیریت شهری تهران که با رویکردی اصلاح‌گرایانه و با شعار شفافیت و مقابله با فساد فعالیت خود را آغاز کرده، یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های خود را برچیدن هر نوع بی‌عدالتی و اعطای امتیازات ویژه در زمینه بهره‌مندی از آرم طرح ترافیک اعلام کرده است.
 معمولاً اعمال هر نوع محدودیتی برای شهروندان خوشایند نیست و نارضایتی آنان را در پی دارد، اما طرح ترافیک جدید تلاش می‌کند تا آنجا که امکان دارد دسترسی شهروندان به محدوده مرکزی شهر را نسبت به گذشته آسان‌تر کند و در این زمینه تسهیلات ویژه‌ای نیز برای ساکنان محدوده طرح ترافیک در نظر گرفته است.
 برای مثال ساکنان طرح می‌توانند بدون پرداخت عوارض، یک‌بار پیش از ساعت ۸:۳۰ از محدوده خارج و یک‌بار پس از ساعت ۱۷ (دو ساعت زودتر از پایان طرح) وارد محدوده شوند. 
یکی دیگر از امتیازات و تسهیلات طرح جدید، اجرا نشدن طرح در روزهای پنج‌شنبه است تا افرادی که در طول ۵ روز اول هفته امکان ورود به محدوده مرکزی شهر را ندارند بتوانند از امتیاز تردد رایگان در این روز بهره‌مند شوند. در طرح جدید با تعیین سقف مجوز تردد به تعداد 103 هزار خودرو، شاهد کاهش 20 درصدی آن نسبت به طرح سابق هستیم و این موضوع بر کاهش آلودگی هوا و ترافیک تاثیرگذار خواهد بود.  
همچنین یکی دیگر از راهکارهای طرح جدید برای کاهش آلودگی هوا، ممنوعیت تردد خودروهای فاقد معاینه فنی در محدوده طرح است. 
از سوی دیگر، تخفیف‌هایی برای خودروهای کمتر آلاینده، پاک (هیبریدی و برقی) و دارای گواهی معاینه فنی برتر در نظر گرفته‌شده است.
 از دیگر ویژگی‌های طرح جدید، تعیین عوارض بر اساس تردد در ساعات اوج و غیر اوج ترافیک است. 
با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از سفرهای درون‌شهری، قابلیت انتقال به ساعات غیر اوج را دارند، پیش‌بینی عوارض کمتر برای تردد در ساعات ۱۰ تا ۱۶، شهروندان را به مدیریت بهتر زمان سفر تشویق می‌کند.

 

 

 
   -هم اکنون معاینه فنی خودروهای تهران در مراکز: بیهقی- سراج- الغدیر- شکوفه-نیایش-آبشناسان-دماوند-چمران-دماوند-خاوران-ابوذر انجام میشود.
برای اطلاعات بیشتر در مورد ساعات کار و روند کاری معاینه فنی خودرو به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران مراجعه فرمایید.
 
   شرکت پیک بادپا با هدف جابجایی بار و اموال شهروندان تهرانی تاسیس شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی درخواست ارسال و بقیه مراحل خدمات، به وبسایت شرکت پیک بادپا مراجعه فرمایید
 

معاون حمل‌ونقل و ترافیك با تاكید بر اینكه تاكسیرانی بیانگر شخصیت اجتماعی یك شهر است تصریح كرد: باید به‌عنوان نوك پیكان فرهنگ‌سازی ترافیكی و نماد شخصیتی شهر و به‌منظور داشتن شهری سالم و بدون آلودگی بر روی تاكسیرانی شهر سرمایه‌گذاری كنیم.

به اطلاع کلیه شهروندان محترم می‌رساند؛ طرح ترافیک همانند سال گذشته در محدوده مرکزی شهر تهران اجرا می‌شود. همچنین از ابتدای تیرماه ۹۸ طرح زوج یا فرد حذف خواهد شد و به‌جای آن، طرح کنترل آلودگی هوا در محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) اجرا می‌شود.

در پاسخ به اظهارات منتشر شده از سوی افراد مسئول در سازمان تعزیرات حکومتی، به استحضار مطبوعات و رسانه‌ها و مردم شریف تهران می‌رساند؛ طرح ترافیک خصوصا با تغییراتی که از سال ۹۷ با هدف گسترش عدالت اجتماعی و حذف رانت‌ها در آن ایجاد شد و به بهبود ترافیک و کاهش آلودگی هوا در شهر کمک کرد، با تمام جزئیات آن برطبق مصوبات قانونی اجرا شده است.

مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران از تجربه‌ی شیرین روزهای پاک‌تر و سالم‌تر هوای تهران در ٤٠ روز نخست سال نسبت به سال ٩٧ برای شهروندان پایتخت‌نشین خبر داد.

مدیر واحد ساماندهی محدوده ها و طرح های ترافیک از آغاز ثبت نام ساکنان محدوده ی زوج و فرد در سامانه ی« تهران من» و به منظور بهره مندی از امتیاز تخفیف 50 درصدی طرح جدید ترافیک از ابتدای تیر ماه خبر داد .